2004-05 : Κύπελλο Ελλάδας : ΑΕΛ - Ξάνθη 1-0

Αποβολές: 63' Άτζας (2η κίτρινη)

ΑΕΛ (Γιώργος Δώνης): Χριστόπουλος, Φέρστερ, Κατσιαρός, Στουρνάρας, Διγκόζης, Γκίκας, Μπαχράμης (72΄ Ζιάγκας), Νεντέλκοβιτς (81΄ Αμπούνα), Σίσιτς, Κυπαρίσσης, Μακρής Α. (79΄ Σέρμπαν).

Ξάνθη (Γιάννης Ματζουράκης): Πιζανόφσκι, Παπαδημητρίου (6΄ λ.τρ. Τοροσίδης), Ζαπρόπουλος, Σίκοφ, Αντζας, Πρίττας, Γαρπόζης, Λουτσιάνο (89΄ Βόζαμπαλ), Λαμπριάκος, Μαχράτζε, Μπαϊκαρά (60΄ Κλέμπερ).

Διαιτητής: Αθανάσιος Μπριάκος (Ηπείρου)

Μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η Λάρισα, η οποία νίκησε με 1-0 την Ξάνθη στο «Αλκαζάρ», στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών της διοργάνωσης, χάρη σε γκολ που σημείωσε με πέναλτι ο Αγγελος Διγκόζης στο 20΄. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Αντζα στο 63΄.

Παλιές καλές εποχές θύμιζε χθες το γήπεδο «Αλκαζάρ». Περίπου 15.000 φίλοι της ομάδας του Κάμπου δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να φωνάζουν και βοήθησαν τους παίκτες της Λάρισας να δώσουν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και μόλις στο 4΄ δημιούργησαν την πρώτη σπουδαία ευκαιρία. Από κάθετη μπαλιά του Σίσιτς, ο Μακρής βρέθηκε μόνος από πλάγια θέση απέναντι στον Πιζανόφσκι, ο οποίος απέκρουσε. O Κύπριος άσος στο 20΄ εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια Ζαπρόπουλου, Πιζανόφσκι, έκλεψε την μπάλα και ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα της Ξάνθης. O διαιτητής Θ. Μπριάκος υπέδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Διγκόζης άνοιξε το σκορ. Οι «Λαρισαίοι» κυριάρχησαν στο πρώτο 45λεπτο, έχασαν αρκετές ευκαιρίες, ενώ ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Κυπαρίσση στο 36΄. H μοναδική φορά που απείλησε η Ξάνθη, ήταν σε γυριστό σουτ του Λαμπριάκου στο 10΄, το οποίο απέκρουσε ο Χριστόπουλος.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 63΄ ο Αντζας είδε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα, για διαμαρτυρία, και αποβλήθηκε αλλά η Λάρισα δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί το αριθμητικό πλεονέκτημα. Τώρα, οι φίλοι της ΑΕΛ ονειρεύονται πλέον την αναβίωση των ιστορικών στιγμών του 1985, όταν η ομάδα είχε κατακτήσει το μοναδικό κύπελλο της ιστορίας της. O σύλλογος που θα προκριθεί, θα αντιμετωπίσει στους ημιτελικούς το νικητή του ζευγαριού Αρη – Καλαμαριάς.

Κύπελλο Ελλάδος 2004-05

Στην 63η διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας 2004-05 μετείχαν συνολικά 66 ομάδες (16 Α' εθνικής, 16 Β' εθνικής και 34 Γ' εθνικής κατηγορίας). Διεξήχθη σε 6 γύρους, συμπεριλαμβανομένου του τελικού. Για την κλήρωση του πρώτου γύρου ορίστηκαν ως επικεφαλής οι ομάδες της Α' και Β' εθνικής, ώστε να αντιμετωπίσουν τις ομάδες της Γ' εθνικής, πράγμα που σήμαινε ότι ήταν αδύνατο να τεθούν αντιμέτωπες ομάδες προερχόμενες από την ίδια αγωνιστική κατηγορία.

Στον τελικό έφτασε ο πρωταθλητής τη χρονιά εκείνη Ολυμπιακός, αποκλείοντας στην παράταση μετά από δύο συγκλονιστικούς ημιτελικούς την ΑΕΚ (η οποία νωρίτερα είχε με τη σειρά της αποκλείσει τον Παναθηναϊκό) και ο Άρης ο οποίος πέτυχε την πρόκριση από τους ημιτελικούς σε βάρος της Ξάνθης με εκτός έδρας νίκη - ανατροπή (2-0) που ακολούθησε την εντός έδρας ήττα (1-2).

Ο τελικός για πρώτη φορά διεξήχθη εκτός Αθήνας ή Θεσσαλονίκης και πιο συγκεκριμένα στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο της Πάτρας. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Άρης είχε ήδη υποβιβαστεί στη Β' εθνική κατά την παρουσία του στον τελικό, με αποτέλεσμα ο αγωνιστικά αλλά και ψυχολογικά ανώτερος Ολυμπιακός να φτάσει στην κατάκτηση του κυπέλλου και κατ' επέκταση του νταμπλ, ενώ ο Ντούσαν Μπάγεβιτς έφτασε ως προπονητής τις 4 κατακτήσεις κυπέλλου. Ο Άρης ως φιναλίστ του κυπέλλου αγωνίστηκε την επόμενη χρονιά στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ, για πρώτη και μοναδική ως τώρα φορά που ομάδα Β' εθνικής αγωνίστηκε σε ευρωπαϊκό κύπελλο.