ΑΕΛ (Μάρτσιν Μπόχινεκ): Μιχαήλ, Κυριλίδης, Κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Αγορογιάννης, Βουτυρίτσας, Ντραγκόλωφ, Τσιμπίνης (103' Παπαντωνίου), Μπάραν (46' Κεραμίδας), Καραπιάλης, Βαλαώρας.

Ιωνικός (Γιάνους Κόβαλικ) : Δοξάκης, Α.Παπαδόπουλος (118’ Μούσα), Παπαχριστόπουλος, Μ.Παπαδόπουλος, Μανδραφλής, Καλταβερίδης, Πορφύρης, Τσιώλης (98’ Βογιατζής), Ψεύτης, Τζανετουλάκος, Νταρακλίτσας.

Διαιτητής: Στράτος Κάννος (Αθηνών)

Εισιτήρια: 4.460
Εισπράξεις: 2.536.250 δρχ.

Ο Ιωνικός, είχε επικρατήσει με 1-0 στην πρώτη αναμέτρηση που είχε γίνει στο γήπεδο της Νεάπολης . Ο επαναληπτικός του Αλκαζάρ ήταν δύσκολος, αφού οι παίκτες του Ιωνικού οχυρώθηκαν μπροστά στο τέρμα του Δοξάκη, προσπαθώντας με μαζική άμυνα να υπερασπιστούν το προβάδισμά τους. Η ΑΕΛ λυτρώθηκε στο 70’ με μια κεφαλιά του Βούλγαρου Ντραγκόλοφ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί δεν άλλαξε κάτι και τα πέναλτι θα έλυναν τις διαφορές των δύο ομάδων. Η αστοχία του Βογιατζή στο πρώτο κιόλας πέναλτι θα δώσει προβάδισμα στην ΑΕΛ. Ο Κολομητρούσης όμως θα αστοχήσει από πλευράς ΑΕΛ εξανεμίζοντας το προβάδισμα. Τελικά η αναμέτρηση των τερματοφυλάκων θα κρίνει την πρόκριση. Ο Μιχαήλ θα νικήσει τον Δοξάκη στο 10ο πέναλτι αλλά ο τερματοφύλακας του Ιωνικού θα στείλει τη μπάλα άουτ και την ΑΕΛ στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Κύπελλο Ελλάδος 1989-90

Στην 48η διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας 1989-90 μετείχαν συνολικά 76 ομάδες (18 Α' εθνικής, 18 Β' εθνικής και 40 Γ' εθνικής κατηγορίας) και διεξήχθη σε 6 γύρους, συμπεριλαμβανομένου του τελικού.

Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα διοργάνωση που χαρακτηρίσθηκε από αμφίρροπες αναμετρήσεις και αρκετές εκπλήξεις, κυριώτερη των οποίων υπήρξε ο αποκλεισμός της ΑΕΚ από τον νεοφώτιστο στην Α' εθνική Ιωνικό στον Β' γύρο, την ίδια στιγμή που ο ΠΑΟΚ απέκλειε στα πέναλτι τη Σπάρτη (με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Γκιτσιούδη να αποκρούει και τα 4 σουτ των αντιπάλων παικτών)[1] και ο Ηρακλής τον Ηλυσιακό στην παράταση, με τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ.

Στον Γ' γύρο ο ΠΑΟΚ αποκλείστηκε στην ίδια διαδικασία από τον Ολυμπιακό μετά από δύο επεισοδιακούς αγώνες, ενώ στους προημιτελικούς εντυπωσιακές υπήρξαν οι προκρίσεις του Παναθηναϊκού επί του Ηρακλή (6-1 και 0-3), αλλά και του ΟΦΗ επί του Αθηναϊκού που ανέτρεψε με σκορ 5-0 το σε βάρος του 3-0 του πρώτου αγώνα. Σε 2 πολύ ενδιαφέροντες ημιτελικούς στη συνέχεια ο Ολυμπιακός απέκλεισε τον Παναθηναϊκό στην παράταση και ο ΟΦΗ τον Απόλλωνα με ένα γκολ στα τελευταία λεπτά του επαναληπτικού αγώνα.

Στον τελικό ο Ολυμπιακός νικώντας με σκορ 4-2 τον ΟΦΗ έφτασε μετά από 9 χρόνια στην κατάκτηση του κυπέλλου, ενώ για την κρητική ομάδα ήταν η δεύτερη και τελευταία φορά ως τώρα (σαιζόν 2009-10) που κατάφερε να φτάσει στον τελικό. Από τα αποτελέσματα του Α' γύρου (φάσης των ομίλων) εντυπωσιακότερα σκορ ήταν το 8-0 που σημείωσε ο Ολυμπιακός επί του Ηρόδοτου και το 7-0 του Ηρακλή επί της Αναγέννησης Κολινδρού. Πρώτοι σκόρερς της διοργάνωσης ήταν από κοινού οι Λάγιος Ντέταρι και Δημήτρης Σαραβάκος (8 γκολ).