1989-90 : Κύπελλο Ελλάδας : Πιερικός - ΑΕΛ 2-2

Σκόρερς: 9' Φωτιάδης, 52' Τερζόπουλος - 36' Ντραγκόλωφ, 41' Μπαράν

ΑΕΛ (Μάρτσιν Μπόχινεκ): Μιχαήλ, Κάρας, Κολομητρούσης, Γκαλίτσιος, Αγορογιάννης, Βουτυρίτσας (46' Κυριλίδης), Ντραγκόλωφ, Τσιμπίνης, Μπάραν, Καραπιάλης, Βαλαώρας.

ΠΡΩΤΗ ΣΕΙΡΑ : Κολομητρούσης, Κεραμιδάς, Νασιάκος, Γκαλίτσιος, Μπάραν, Αθανασίου, Δοδοντσάκης, Βαλαώρας, Τσιμπίνης.
ΜΕΣΑΙΑ ΣΕΙΡΑ : Κυριακούλης, Παπαντωνίου, Πουλτσιάκης, Χρ.Σαμαράς, Παπαγιαννόπουλος, Τρ.Μάγγος, Γκουντουβάς, Κάρας, Μιχαήλ, Μπόχινεκ (προπονητής).
ΚΑΘΙΣΤΟΙ : Καραπιάλης, Τάνας, Κωνσταντινίδης, Τσιλιάκος, Κυριλλίδης, Αγορογιάννης, Βουτυρίτσας, Ντραγκόλοφ, Χαϊνης, Κακανούλιας

Κύπελλο Ελλάδος 1989-90

Στην 48η διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας 1989-90 μετείχαν συνολικά 76 ομάδες (18 Α' εθνικής, 18 Β' εθνικής και 40 Γ' εθνικής κατηγορίας) και διεξήχθη σε 6 γύρους, συμπεριλαμβανομένου του τελικού.

Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα διοργάνωση που χαρακτηρίσθηκε από αμφίρροπες αναμετρήσεις και αρκετές εκπλήξεις, κυριώτερη των οποίων υπήρξε ο αποκλεισμός της ΑΕΚ από τον νεοφώτιστο στην Α' εθνική Ιωνικό στον Β' γύρο, την ίδια στιγμή που ο ΠΑΟΚ απέκλειε στα πέναλτι τη Σπάρτη (με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Γκιτσιούδη να αποκρούει και τα 4 σουτ των αντιπάλων παικτών)[1] και ο Ηρακλής τον Ηλυσιακό στην παράταση, με τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ.

Στον Γ' γύρο ο ΠΑΟΚ αποκλείστηκε στην ίδια διαδικασία από τον Ολυμπιακό μετά από δύο επεισοδιακούς αγώνες, ενώ στους προημιτελικούς εντυπωσιακές υπήρξαν οι προκρίσεις του Παναθηναϊκού επί του Ηρακλή (6-1 και 0-3), αλλά και του ΟΦΗ επί του Αθηναϊκού που ανέτρεψε με σκορ 5-0 το σε βάρος του 3-0 του πρώτου αγώνα. Σε 2 πολύ ενδιαφέροντες ημιτελικούς στη συνέχεια ο Ολυμπιακός απέκλεισε τον Παναθηναϊκό στην παράταση και ο ΟΦΗ τον Απόλλωνα με ένα γκολ στα τελευταία λεπτά του επαναληπτικού αγώνα.

Στον τελικό ο Ολυμπιακός νικώντας με σκορ 4-2 τον ΟΦΗ έφτασε μετά από 9 χρόνια στην κατάκτηση του κυπέλλου, ενώ για την κρητική ομάδα ήταν η δεύτερη και τελευταία φορά ως τώρα (σαιζόν 2009-10) που κατάφερε να φτάσει στον τελικό. Από τα αποτελέσματα του Α' γύρου (φάσης των ομίλων) εντυπωσιακότερα σκορ ήταν το 8-0 που σημείωσε ο Ολυμπιακός επί του Ηρόδοτου και το 7-0 του Ηρακλή επί της Αναγέννησης Κολινδρού. Πρώτοι σκόρερς της διοργάνωσης ήταν από κοινού οι Λάγιος Ντέταρι και Δημήτρης Σαραβάκος (8 γκολ).