Πανιώνιος (Μ.Βούκοτιτς) : Μπαρμπαλιάς, Μάντζιος, Τζανετής, Λιόκας, Βόκολος, Τόγιας, Τσαβαλιάς, Λεμονής, Μιρτσέκης (24’ Τζιούλης), Πάντιτς (91’ Φαμέλης), Λαγωνικάκης.

ΑΕΛ (Κρίστο Μπόνεφ): Γεωργίου, Ζιάκας, Τζιότζιος, Νασιάκος, Γκαλίτσιος, Βουτυρίτσας (55' Μήλος), Ζέρμας (116' Μάγγος Τ.), Ντα Σίλβα, Ίζα, Τσιμπίνης, Στόϊκα.

Διαιτητής: Σκάνδαλος

Γήπεδο: Νέας Σμύρνης

Μέσα σε πρωτοφανές κλίμα εκφοβισμού και τρομοκρατίας η ΑΕΛ καλούνταν να υπερασπιστεί το 2-0 του πρώτου αγώνα στο Αλκαζάρ απέναντι στο Πανιώνιο της Β’ Εθνικής, και να περάσει στα προημιτελικά. Αιτία του εχθρικού κλίματος ήταν ο υποβιβασμός του Πανιωνίου, για πρώτη φορά στην ιστορία του στη Β’ Εθνική, γεγονός που είχε συντελεστεί το καλοκαίρι της προηγούμενης σεζόν μετά την ήττα από την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ την τελευταία αγωνιστική.
Οι Νεοσμυρνιώτες θεωρούσαν την ΑΕΛ υπαίτια για τον υποβιβασμό τους, επειδή έπαιξε εκείνο το παιχνίδι «στα ίσια», και δεν συμβιβάστηκε με την ισοπαλία που ήταν συμφέρουσα και για τις δύο ομάδες. Η ΑΕΛ απλά έκανε το καθήκον της, παίζοντας τότε για τη νίκη. Το γεγονός ότι το ματς δεν «δόθηκε» στον Πανιώνιο, οδηγούσε τους ιθύνοντες της ομάδας της Νέας Σμύρνης να πλάθουν σενάρια ότι η ΑΕΛ έπαιζε για λογαριασμό τρίτων με σκοπό να ρίξει τον Πανιώνιο, ξεχνώντας πως οι βυσσινί είχαν παίξει «στα ίσια» και είχαν νικήσει δύο εβδομάδες νωρίτερα και την Παναχαϊκή, ομάδα που είχε στόχο τη σωτηρία, όπως και ο Πανιώνιος.
Το ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αφού ο φανατισμός της κερκίδας μεταφέρθηκε και στον αγωνιστικό χώρο με τους γηπεδούχους να «βαράνε στο ψαχνό». Κι όμως ο Τσιμπίνης ήταν αυτός που αποβλήθηκε μόλις στο 18’. Ο Πανιώνιος εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική του υπεροχή και με σκληρό παιχνίδι κατόρθωσε να «ισοφαρίσει», από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, το σκορ του πρώτου αγώνα και επιζητούσε το γκολ της πρόκρισης. Η είσοδος του Λευτέρη Μήλου στο 55’ και η αποβολή του Μάντζιου στο 62’ για σκληρό παιχνίδι έφερε την ισορροπία στο ματς. Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ αγωνίζονται ηρωϊκά τόσο στο β’ ημίχρονο, όσο και στην παράταση. Στο 107’ γίνεται η φάση που σημαδεύει το παιχνίδι. Ο Μήλος με φοβερή ατομική προσπάθεια μπαίνει στην περιοχή, όπου και ανατρέπεται από τον τερματοφύλακα Μπαρμπαλιά, στην κλασσικότερη ίσως περίπτωση πέναλτι που θα μπορούσε να καταλογιστεί. Παρ’ όλα αυτά ο διαιτητής Σκάνδαλος, μπροστά στη φάση, δεν δίνει την εσχάτη των ποινών και το ματς πάει στα πέναλτι. Εκεί στα πέντε πρώτα πέναλτι οι ομάδες είναι αλάνθαστες. Όμως στο έκτο του Πανιωνίου ο Γεωργίου αποκρούει το χτύπημα του Τζούλη και ο Ίζα με εύστοχη εκτέλεση δίνει την πρόκριση στην ΑΕΛ.

Η 11άδα της ΑΕΛ την περίοδο 1992-93 όπως παρατάχθηκε στον αγώνα απέναντι στον Εδεσσαϊκό, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

ΟΡΘΙΟΙ: Αλεξούλης, Μάγγος, Νασιάκος, Γκαλίτσιος, Προβίδας, Μιχαήλ.
ΚΑΘΙΣΤΟΙ: Ντα Σίλβα, Ίζα, Τσουκάλης, Τσιμπίνης, Μήλος.

Κύπελλο Ελλάδος 1992-93

Στην 51η διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας 1992-93 μετείχαν συνολικά 72 ομάδες (18 Α' εθνικής, 18 Β' εθνικής και 36 Γ' εθνικής κατηγορίας) και διεξήχθη σε 6 γύρους, συμπεριλαμβανομένου του τελικού.

Στα χαρακτηριστικά της προκριματικής φάσης των ομίλων υπήρξε το γεγονός ότι το σύστημα βαθμολογίας που ακολουθήθηκε ήταν το 2-1-0, ενώ στα πρωταθλήματα που ξεκίνησαν αμέσως μετά τη φάση αυτή χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά το σύστημα 3-1-0.

Από τη φάση αυτή, μόνη έκπληξη αποτέλεσε ο αποκλεισμός του Άρη από ομάδες μικρότερων κατηγοριών (Εθνικό και Πανηλειακό), ενώ οι τρεις μεγάλες ομάδες της Αττικής έφτασαν εύκολα ή δύσκολα ως τους ημιτελικούς. Εκεί ο Ολυμπιακός απέκλεισε μετά από 2 πολύ ενδιαφέροντες αγώνες (η ρεβάνς κρίθηκε στην παράταση) τη μετέπειτα πρωταθλήτρια ΑΕΚ, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε πιο εύκολο έργο με αντίπαλο τον Απόλλωνα.

Στον τελικό που έγινε στο Ολυμπιακό Στάδιο (έδρα του Παναθηναϊκού), οι "πράσινοι" έφτασαν στη νίκη επί του αιωνίου αντιπάλου τους με σκορ 1-0, ανοίγοντας το δρόμο για μια μικρή σειρά 3 συνεχόμενων κατακτήσεων του κυπέλλου. Πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης αναδείχθηκε ο Βασίλης Δημητριάδης της ΑΕΚ που σημείωσε 10 γκολ.